Gmina Krościenko nad Dunajcem i Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajce współorganizowały z nami już 4 raz Rajd Doliną Dunajca

 

 

 

 

Już po raz czwarty dzięki gościnności Gminy Krościenko nad Dunajcem i CKiP Krościenko, mogliście podziwiać piękno malowniczo położonego Krościenka nad Dunajcem, które jest słusznie nazywane ,,Bramą Pienin" wyjątkowych gór w całej Europie!

Dziękujemy za gościnę i nieocenioną pomoc Panu Wójtowi Jan Dyda i Dyrektorowi CKiP Józef Szałwia.

Krościenko to jedna z najstarszych miejscowości w całym górnym biegu rzeki Dunajec, położone na styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady ciekawej historii. Osobliwością krajobrazową na międzynarodową skalę jest przełom Dunajca.

Gmina Krościenko nad Dunajcem to idealne tereny wypoczynkowe, służące regeneracji sił fizycznych i psychicznych, to obszary wolne od zanieczyszczeń, niskiej urbanizacji i cechujące się dobrym klimatem. To unikalne środowisko przyrodnicze, urozmaicone ukształtowanie powierzchni, niesamowite osobliwości biosfery oraz atrakcyjne formy kultury materialnej i duchowej.

Według Długosza Krościenko miało istnieć już w roku 1251. W 1287 r. było już prawdopodobnie miastem na prawie polskim, a powstanie miejscowości związane jest prawdopodobnie z budową najwyżej położonego w Polce zamku tj. Zamku Pienińskiego. .

Od 1827 r. Krościenko posiadało status uzdrowiska z nielicznymi przerwami do 1939 r. Wody ze źródeł „Stefan”, „Michalina” i „Maria” eksportowano m.in. do Krakowa i Lwowa. Wody z tych zdrojów doskonale nadają do leczenia m.in przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

W Krościenku nad Dunajcem znajduje się siedziba utworzonego w 1932 r. Pienińskiego Parku Narodowego. Pobliskie tereny zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Europy.

 

 

Zapraszamy w to magiczne miejsce o każdej porze roku!