Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers

05 - 8 sierpnia 2021

DO WYŚCIGU ZOSTAŁO:
dni
h
min
sec

INFORMACJE O WYŚCIGU

INFORMACJE O REGIONIE

       Małopolska Ochotnica MTB 4Towers, to wyjątkowe wydarzenie na rowerowej mapie polskiego MTB, które odbędzie się już V edycja. Dolina Ochotnicy jest jedną z najdłuższych w naszym Polsce, a jednocześnie najpiękniejszą. Otoczona ze wszystkich stron pasmami Gorc: z północy pasmem Gorca , a od południa pasmem Lubania, natomiast u wejścia do doliny wije się przepiękny Dunajec rozgraniczający Gorce od Beskidu Sądeckiego. Całej tej doliny strzegą tytułowe 4 wieże zlokalizowane na najwyższych w okolicy szczytach: Koziarz 943m.n.p.m., Gorc 1228m.n.p.m., Magurki 1108 m.n.p.m. i Lubań 1211m.n.p.m. Natomiast między nimi istnieje ponad 130km wytyczonych tras rowerowych „Enklawy aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”. Z Ochotnicy Górnej pochodzi jedna z najlepszych na świecie „kobiet na szosie” Kasia Niewiadoma, która pierwsze kroki stawiała na Ochotnickich podjazdach. To tutaj znajdziecie najsztywniejsze szosowe podjazdy po asfalcie w Polsce: Twarogi, Skałkę, Studzionki. Jadąc nimi zadacie sobie pytanie jak oni wylali tam asfalt☺…sami nie wiemy, ale jest i chwała im , bo inaczej było by „butowanie”, chociaż i tak dla wielu to wielkie wyzwanie!  Już wiecie dlaczego wybraliśmy to miejsce na etapowy wyścig MTB?, po prostu piękne polskie Gorce, których nie da się zjechać w jeden dzień, pełne potoków, pięknych widoków z TATRAMI w tle, a do tego jezioro Czorsztyńskie i przełom Dunajca w Tylmanowej.

        Na wytyczonych trasach czeka na Was prawdzwia esencja ścigania w górach w myśl idei "PURE MTB". W trakcie czterech edycji MTB 4 Towers urosło już do rangi największego wyzwania w kolarstwie górskim jakie możecie znaleźć w Polsce. Nasi uczestnicy, Ci co się odważyli zmierzyć z wymagającymi gorczańskimi szlakami chwalą też nasze podejście do organizacji zawodów, gdzie to Wy uczestnicy jesteście najważniejsi i startamy się zapewnić Wam prawdziwy góralski klimat i pokazać gościnność mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna! 

       Tylko u nas nie musicie wybierać czy jechać indywidualnie czy w drużynie, każdy uczestnik jest klasyfikowany indywidualnie w klasyfiakacji OPEN  i swojej kategorii wiekowej oraz w klasyfikacji PAR na dystansach Hard i Hell jeśli wskaże z kim tworzy Team, oraz w kalsyfikacji drużynowej!   

Dodatkowym atutem naszego wyścigu jest ograniczenie konieczności przemieszczania się, ponieważ nasze miasteczko jest przez cały czas zlokalizowane w jednym miejscu skąd w większości też startujecie i macie metę etapów ( poza UpHillem)              

Podczas V edycji każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ będziecie mogli wybrać jeden z 3 dystasnów:

- w wersji 4 dniowej: najłatwiejszy FUN, wymagający dystans HARD lub piekielnie ciężki HELL.

Na poszczególnych dystansach czeka na Was odpowiednia porcja kilometrów i przewyższenia:

FUN - do przejchania ok. 88 km z prawie 4300 metrów przewyższenia,

HARD - do przejechania ok. 147 km z przewyższeniem ok. 7000 metrów

HELL - to do pokonania prawie 200 km z przewyższeniem ok. 9000 metrów!

Każdego dnia będziecie zdobywać inną wieżę , każdy dzień będzie inny:

      

        Etap I  - wymagający UpHill na wieżę Magurki, której szczyt usytuowany jest 1108 m.n.p.m. Trasa o długości ok. 9km z przewyższeniem ponad 680 metrów jest poprowadzona w 99 % w terenie.

Startujecie  z Amfiteatru w Ochotnicy Górnej, aby po 700 metrach rozgrzewki po asfalcie skręcić w prawo z asfaltu w teren i i rozpocząć walkę z czasem, własnymi słabościami i wymagającym terenie. Na szczycie przy wieży widokowej czeka na Was upragniona Meta i bufet z napojami, ciastami i owocami. Warto odpocząć i wejść na szczy wieży widokowej skąd rozpościera się piękny widok na Gorce, Pieniny i Tatry. 

 

       Etap II - podczas tego etapu zdobywacie już wszyscy razem Koziarz dla dystansu FUN 25 km, HARD ok.43 km, dla HELL po przejechaniu przez metę, dodatkowa runda i łącznie ok. 59 km. Zawodnicy z dystansu FUN dojeżdżają z górki główną drogą do Tylmanowej, gdzie w okolicach altany rowerowej nastąpi start ostry do I etapu, od startu będziecie mieli podjazd na Koziarz.

Etap bardzo urozmaicony zapewniający wiele atrakcji: po odcinku asfaltowym wiedziecie w prawo na podjazd, początkowo asfaltowy, aby zaraz przejść w drogę gruntową, po skręcie w lewo na sztywny krótki podjazd wjedziecie na jego szczycie w 1km singielek wydarty lasom, na jego końcu jest rów przydrożny!!!, z niego wyjeżdżacie w prawo na asfaltowy podjazd, który w końcówce przechodzi w teren, a początkowy zjazd z niego będzie prawdziwym potokiem górskim, a w dolnym odcinku przejdzie w szybki zjazd z luźnymi kamieniami, na którym trzeba uważać w związku z lejem po wodzie. Na jego końcu skręcacie w prawo skos i zaczynacie kolejny podjazd terenowo-asfaltowy, na górze czeka na Was piękna panorama, po skręcie na szczycie w lewo pomkniecie ostro w dół, aż wyjedziecie na łąkę koło "Baszty" w Tylmanowej i dalej fajnym szybkim zjazdem z dużymi kamieniami, ale tym razem zatopionymi w gruncie, na końcu zjazdu skręcacie w prawo i przejeżdżacie przez Drogę Wojewódzką (należy zachować szczególną ostrożność!!!) przez most nad Dunajcem i wzdłuż rzeki jedziecie asfaltem do miejsca startu dystansu Fun przy altanie.

Po skręcie w prawo zaczniecie długi podjazd na Koziarz, początkowo krótki odcinek asfaltem, nastepnie już cały czas w terenie w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Po minięciu wieży na Koziarzu rozpoczniecie urozmaicony zjazd żółtym szlakiem, gdzie piękne widoki, będą przeplatały się z technicznymi singlami, na dolnym odcinku po ostrym nawrocie w lewo wyjedziecie na szeroką drogę szutrową, która przejdzie w drogę z betonu, na której trzeba zachować ostrożność w związku z ostrym zjazdem, następnie asfaltem i terenem przejedziecie przez sady i po przejechaniu mostem nad Dunjacem wyjedziecie w lewo na Drogę Wojewódzką, aby po 300metrach z niej zjechać w prawo w drogę asfaltową i rozpocząć podjazd asfattem i płytami w stronę Tylmanowej. Na szczycie skręcicie w drogę terenową i wierchami z pięknymi widokami dojedziecie do Twarogów i dalej w kierunku Przełęczy Młynne, aby w pewnym momencie skręcić w las w lewo na wspaniały zjazd w lesie, singielek przecinką leśną z sekcjami kamienistymi, na dole skręcacie w prawo w drogę asfaltową os. Młynne i za mostem skręcacie w prawo w drogę rowerową wzdłuż rzeki i dojeżdżacie do Mety.

Zawodnicy z długiego dystansu zdobędą na dodatkowej rundzie podjazd do Krzyża"100 lecia Odzyskania Niepodległości", a następnie po szybkim zjeździe pojadą początkowo szutrem, a następnie asfaltem malowniczą droga na Przełęcz Młynne, następnie po skręcie w prawo w drogę terenową i cały czas góra-dół wierchami dojedziecie do ostatniego zjazdu, w prawo szlakiem niebieskim do Os. Krzyśki. Po wyjeździe w lewo na asfalt os. Młynnego jedziecie prosto w dół do Mety skręcając w prawo za mostem.

      Etap III - w kolejnym dniu zmierzycie się ze słynnym asfaltowym podjazdem pod Twarogi, a na dystansie HELL , dodatkowo z Mostkowym, Suchą Polaną, Holiną i P.Potokiem. Na początek czeka Was słynny asfaltowy podjazd pod Twarogi gdzie nachylenie miejscami przekracza 35%, wielu zawodników zostało pokonanych przez ten "twardy" podjazd i musieli zsiąsć z siodeł swoich carbonowych " rumaków". Na końcu asfaltu skręcicie w teren i dalej z tendencją w górę będziecie jechać szeroką droga szutrową w kierunku Przełęczy Młynne, skręcacie po dojechaniu do asfaltu w lewo i lekko w dół, na rozwidleniu w prawo i tam na końcu asfaltu, będzie pierwszy bufet, po nim szlakiem przez Wierch Jelonek na Gorc, Po zdobyciu wieży na Gorcu skręcacie w lewo w przecinkę leśną i wyjeżdżacie koło Krzyża na Polanach pod Gorcem, tutaj dystans Fun jedzie prosto w dół w kierunku os. Folwar, a pozostałe dystanse w prawo zielonym szlakiem w kierunku Jaworzynki Gorcowej i dalej prosto do os. Błaszczaki. W okolicach Gorca nawet w upalny dzień jest odcinek z kałużami błotnymi.

         Po dojechaniu do drogi powiatowej skręcacie w prawo, aby po chwili dojechać do rozjazdu dystans Hard skręca w prawo w os. Jamne, a Hell dalej prosto asfaltem. Na rozjeździe czeka kolejny bufet.

        Zawodnicy z dystansu Hell lekko pod górę będa  jechać ok. 2,2 km asfaltową drogą, aby skręcić w lewo na 2 km wymagający podjazd początkowo po asfalcie, a później terenem  asfalcie na os. Mostkowe, po dojechaniu do czerwonego szlaku skręcają w prawo w kierunku os. Na Studzionkach, skrecacie w prawo w czerwony szlak w kierunku Turbacza terenem, gdzie trasa cały czas jest góra dół, dojeżdżacie do przełęczy Knurowskiej gdzie przecinacie ponownie asfaltową drogę powiatową i dalej jedziecie czerwonym szlakiem w kierunku Turbacza(za asfaltem będzie czekał na Was bufet). Na wysokości krzyża po lewej stronie odbijacie w prawo w dół, gdzie po przejechaniu potoku skręcacie w lewo i drogą w terenie wspinacie się w kierunku szczytu Sucha 1082 m.n.p.m. Po dojechaniu na polanę skręcacie w prawo na szybki i urozmaicony zjazd w kierunku os. Forendówki, a następnie wyjeżdżacie na asfalt w lewo i jedziecie lekko pod górę, aby po skręcie w prawo rozpocząć wymagającą wspinaczkę po asfalcie i płytach na Holinę. Koło kapliczki odbijacie w prawo w dół mkniecie szlakiem wołoskim przez Rokitowiec, gdzie odkryte polany i „singielki” zapewnią Wam nie zapomnianych wrażeń, na dolnym odcinku wymagająca sekcja kamienna!

Po wyjechaniu w lewo w znaną Wam drogę powiatową dojedziecie do miejsca ROZJAZDU HELL/HARD i  skręcacie w lewo w os. Jamne, tak jak wcześniej Hard, przecinacie potok w lewo i prosto pod górkę w terenie, następnie w prawo w krótki zjazd i ponownie jesteście na asfalcie na os. Jamne, aby po chwili skręcić na wymagsający podjazd żółtym szlakiem w kierunku Przechyby, po zdobycie szczytu na polanie skręcacie w dół w kierunku bacówki u Jarka, tym razem przejeżdżacie koło niej w lewo i dalej w dół do asfaltu w os. Jamne, gdzie skręcacie w prawo i po chwili w lewo koło kapliczki na 1,5km wymagający podjazd na os. potok, na sxzczycie czeka na Was kolejny bufet, zjeżdżacie z asfaltu na szlak w kierunku Gorca i jedziecie cały czas pod górę aż do miejsca rozjazdu z dystansem Fun, pod Gorcem skręcając w prawo wjedziecie na odcinek, którym pojechał na metę dystans FUN, jedziecie terenowum zjazdem aż do asfaltu w os. Folwark, tutaj po dojechaniu do os. Młynne dystans Hell jedzie już w prawo w dół na metę przejeżdżając, tylko na prawą stroną potoku Młynne, aby jechać trochę w terenie i za mostem skręcacie na ostatnią prostą do mety. Natomiast dystan Fun i Hard ma przed sobą jeszcze jeden podjazd, skręcacie w lewo i zaraz w asfalowy podjazd w prawo, aby po kilkuset metrach skręcić w lewo w teren, dalej pod górę, aż dojedziecie do drogi wierchowej i na niej w prawo w kierunku Twarogów, a następnie nie dojeżdżajać do nich skręcacie w prawo w niebieski szlak w kierunku os. Krzyśki, na dole skręcacie w prawo w os. Młynne, aby zaraz wjechać na drugą stronę potoku w lewo i dalej jak Hell do mety i zaraz za mostem skręcacie w prawo na drogę rowerową prowadzącą wzdłuż potoku do Mety.

      Etap IV - ostatni dzień zmagań, niestety nie będzie dniem odpoczynku,po przejechaniu 1, 5 km asfaltem lekko w dół skręcicie w prawo w drogę koło Kościoła i zaczniecie początkowo asfaltem, później szutrem, a następnie w terenie wymagający ok.7,5 kilometrowy podjazd na Lubań. Dystans HELL i HARD zdobywają polanę z wieżę na Lubaniu, natomiast uczestnicy dystansu FUN będą mieli trochę lżej bo wcześniej 500 metrów przed szczytem pojadą prosto i niebieskim szlakiem przez szczyt Pisarzowa 949 m.n.p.m. pojadą zjazdem do Stacji Narciarskiej Czorsztyn-Ski, gdzie będzie czekał na nich bufet, tutaj po kilkuset metrach od rozjazdu wjeżdżając na niebieski szlak dystans Fun porusza się po tej samej trasie co Hard i Hell

       Zawodnicy jadący dłuższe dystanse po przejechaniu w prawo na polanie pod wieżą na Lubaniu jadą prosto czerwonym szlakiem przez widokowy trawers, z którego rozpościera się piękna panorama na całą dolinę Ochotnicy i Tatry. Po dotarciu na szczyt, skręcacie w prawo w czerwony szlak i rozpoczynacie najdłuższy zjazd aż do Krościenka nad Dunajcem, zjazd jest bardzo szybki, w większości szeroką drogą terenową, ale z sekcjami lejów, luźnych kamieni, dlatego cały czas trzeba być czujnym, a jego końcówka szybkim asfaltem, na końcu, którego skręcacie w drogę z pierwszeństwem przejazdu w prawo. Po kilkuset metrach płaskiego odcinka, odbijecie lekko w lewo i rozpoczniecie sztywny asfaltowy podjazd wśród drzew do "Grzybka" gdzie czeka na Was pierwszy bufet. Za bufetem jedziecie drogami szytrowo-asfaltowymi polanami, z których możecie podziwiać piękne widoki na Tatry i Pieniny. Po kilku kilometrach dojedziecie do Grywałdu gdzie skręcicie w główną drogę ul. Lubań a po chwili w lewo w teren, aby rozpocząć podjazd w kierunku zielonego szlaku, po dojechaniu do Grzybka, cały czas prosto dojedziecie do krzyżówki szlaku zielonego z niebieskim, tutaj jedziecie w dół niebieskim tak jak wcześniej dystans Fun do stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski, gdzie czeka na Was drugi bufet, za bufetem jedziecie drogą szutrową podjazd w kierunku szczytu góry Wdżar 767m.n.p.m. Po jego zdobyciu warto na chwilę zwolnić i popatrzyć przed siebie, przy dobrej pogodzie będziecie mogli podziwiać piękną panoramę Tatr, przetniecie stok i prosto pomkniecie w dół w kierunku Przełęczy Snozka, a następnie przez centrum miejscowości Kluszkowce dotrzecie do żółtego szlaku prowadzącego na podjazd w kierunku "Rezerwatu Modrzewie", początkowo po asfalcie, a po wjechaniu na teren rezerwatu leśną drogą, a następnie przez polanę i już cały czas w górę dojedziecie do czerwonego szlaku. Na górze skręcacie w prawo i na wysokości szlaku niebieskiego do Ochotnicy następuje miejsce rozjazdu dystansów. Dystanse Fun i Hard jadą już w dół do mety, a Hell jedzie dalej prosto w kierunku Lubania, aby pokonać jeszcze dodatkową rundę pokrywającą się z dystansem Fun.

Po dojechaniu do czerwonego szlaku dojedziecie do miejsca rozjazdu i tym razem jedziecie w prawo trasą dystansów HARD i FUN. Po krótkim odcinku odbijecie na polanie w lewo i odcinkiem znanym z podjazdu po startowego, tym razem już w dół do mety. W środkowym odcinku odbijecie lekko w lewo na techniczny singielek w lesie, aby na chwilę ponownie wyjechać na szeroką drogę leśną, a następnie odbijacie na szlak niebieski szlak pieszy, gdzie czeka na Was urozmaicony teren, z korzeniami, kamieniami i wąskimi przecinkami. Przy wyjeździe z lasu skręcacie w prawo na asfalt i drogą asfaltową dojedziecie do Kościoła, a następnie skręcacie w lewo w drogę z pierwszeństwem przejazdu i jedziecie w kierunku mety. Po minięciu po prawej stronie budynku Urzędu Gminy Ochotnica Dolna, skręcacie w wąską drogę i objeżdżając stadion i wpadacie na upragnioną METĘ.

 

         A tam czeka na Was zasłużony odpoczynek, medale i koszulki Finishera za wytrwałość i pokonanie wymagających gorczańskich szlaków. O ile będziecie mieli jeszcze siły, możecie wykrzyczeć "4 Towers ZDOBYTE!''      

        Łatwo się pisze, ale Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers nie jest przejażdżką po górach, to walka z samym sobą, pokonywanie własnych słabości i radość z widoku koło wieży, bo później powinien być zjazd, ale nie koniecznie łatwy. pracowaliśmy przez III wcześniejsze edycje, aby przygotować dla Was najbardziej urozmaicone trasy z jak najmniejszą ilością "butowania". Wyścig nasz jest WYZWANIEM jakich mało już w Polsce, nawet kultowe Beskidy Trophy, wydają się łatwiejsze dla tych co pokonali oba wyścigi. MTB4Towers to kwintensencja prawdziwego kolarstwa górskiego, które często powoduje w trakcie jazdy pytania:

"Co ja robię tu?, Po co mi to?" , ale na mecie po zdobyciu medalu i koszulki Finishera jest ogromna satysfakcja z pokonania bólu i przesunięcia swoich granic wytrzymałości o kolejny poziom. Do tego przez cały czas obcujecie z dziką i piękną przyrodą Gorców, podziwiacie najpiękniejsze panoramy jakie oferują polskie góry.

Mamy nadzieję, że Ochotnica MTB 4 Towers będzie Waszym obowiązkowym punktem w kalendarzu i na długo zapisze się w Waszej pamięci.

 

      Pamiętajcie ,że tworzymy wyścigi z myślą o Was i dla Was w jakich sami chcielibyśmy startować! Nie zależy nam robić kolejną imprezę, chcemy, aby każda miała swój klimat i była wyjątkowa na tle innych podobnych imprez, które znajdziecie u innych organizatorów!

 

ZAPRASZAMY ! Podejmij Wyzwanie Gorców !!!

           Gmina Ochotnica Dolna jest gminą wiejską Powiatu Nowotarskiego w województwie małopolskim. Powierzchnia gminy wynosi 141 km2. Obszar ten zamieszkuje ponad 8,5 tyś. osób. W skład gminy wchodzą 3 duże wsie, jednak administracyjnie podzielona jest ona na 4 sołectwa: Ochotnica Dolna, Ochotnica Dolna - Młynne, Ochotnica Górna, Tylmanowa.

           Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna traktowane są często jako jedna miejscowość i tym samym Ochotnica uchodzi za najdłuższych wsi w Polsce. Jej osią jest droga długości ok. 20 km, do której schodzą baczne potoki, wzdłuż których zlokalizowane są gospodarstwa. Największe z nich to: Młynne (ok. 7,5 km), Forendówki (ok. 6 km), Jaszcze (ok.6 km), Gorcowe (ok. 5,5 km), Jamne (ok. 5 km), Skrodne (ok. 3). 

            Ochotnica Dolna została lokowana w 1416 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Pierwszymi osadnikami byli pasterze wołoscy. Król Stefan Batory nadał sołtysowi Maciejowi Ochotnickiemu liczne przywileje ekonomiczne, a król Jan III Sobieski zezwolił mieszkańcom na użytkowanie lasów i pastwisk górskich. 

           Z kolei Ochotnica Górna pierwotnie nosiła nazwę Babieniec, a powstała w drugiej połowie XVI w. Dokładna data lokalizacji nie jest znana, ale wiadomo, że zasadźcą był sołtys Ochotnicy- Walenty Ochotnicki. 

          Natomiast Tylmanowa była zanana już w XIV w., o czym świadczy dokument lokacyjny z 1336r. Polski kronikarz Jan Długosz wspomina o drodze biegnącej w górę Dunajca, w stronę Czorsztyna i Spiszą, wymieniając takie nazwy jak: Tylmanowa, Ligasy, Kłodne. Nazwa wsi wywodzi się prawdopodobnie od imienia pierwszego osadnika- Tylmana. Od 1350 r. Tylmanowa stanowiła już parafię, a jej patronem został Św. Mikołaj. Do parafii należała wieś Kłodne oraz cała Ochotnica, która usamodzielniła się dopiero w 1925r. We wsi prowadzona była szkoła parafialna od 1596r.

           W czasie II wojny światowej gmina Ochotnica Dolna czynnie uczestniczyła w walce z okupantem. Ochotnica Dolna, podczas okupacji hitlerowskiej była jednym z wielu ośrodków kolportażu podziemnych gazetek i tajnego nauczania na Podhalu ( w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum). Najtragiczniejszym wydarzeniem w dziejach wsi była „Krwawa Wigilia", czyli okrutna pacyfikacja dokonana przez oddział SS w dniu 23.XII 1944 r., w odwecie za śmierć dwóch Niemców zastrzelonych przez sowiecki odział Zołotora. Zamordowano wówczas 56 mieszkańców -wśród nich 19 dzieci i 21 kobiet.
            Ochotnica Górna także stawiała silny opór okupantowi -była określana przez Niemców mianem „Republiki Partyzanckiej". Dzięki doskonale zorganizowanej akcji partyzantów i miejscowej ludności udało się ocalić załogę amerykańskiego bombowca „Liberator", który rozbił się 18.XII. 1944 r. u źródeł potoku Jaszcze.
          Ochotnica posiada także atrakcyjne wytwory ludzkie; działalności. Składają się na nie głównie architektura zabudowań oraz wciąż żywy jeszcze folklor. Na terenie gminy sporo jest miejsc związanych z historią II wojny światowej i pamiątek z tego wydarzenia. Miejsce pacyfikacji upamiętnia przydrożna kapliczka na osiedlu Brzeźnie w Ochotnicy Dolnej -Młynne oraz pamiątkowa tablica informująca o tym tragicznym wydarzeniu. W 1964 r. obok szkoły w Ochotnicy Dolnej -Centrum wzniesiono również pomnik ku czci zamordowanych Ochotniczan i bohaterów walk o wolność przedstawiający mieszkankę wsi zastrzeloną wraz z 3-letnim synkiem w czasie ucieczki.
           Spośród grupy obiektów architektury sakralnej najcenniejszym zabytkiem jest Kościół Parafialny Znalezienia Krzyża Świętego z 1816 r. w Ochotnicy Dolnej. Na uwagę zasługują także najcenniejsze, zabytkowe kaplice, tj. kaplica z 1770r. znajdująca się w pobliżu kościoła oraz przydrożna kapliczka z początku XVIII w. położona u ujścia Potoku Skrodne (oś. Kapłony). Na terenie Ochotnicy można zobaczyć także liczne zabytki architektury świeckiej. Należą do nich niektóre domy i budynki. Architekturę wsi urozmajcają również zabytkowe spichlerzyki, piwnice i studnie, z których część powstała jeszcze pod koniec XIXw.
           Atrakcyjność turystyczną gminy Ochotnica Dolna podnoszą duże powierzchnie lasów, a zwłaszcza silne zróżnicowanie gatunkowe ich biocenoz. Tutejsze lasy są również idealnym terenem dla miłośników grzybobrań, którzy tłumnie zjeżdżają tu podczas jesiennych weekendów. Ochotnica może bowiem zaoferować całą gamę jadalnych gatunków grzybów, począwszy od najbardziej cenionych i poszukiwanych borowików szlachetnych, poprzez: podgrzybki, kozaki, kanie, maślaki, kurki, po opieńki miodowe i inne rzadziej spotykane gatunki.
          Ponadto, niezwykle bogata jest również baza turystyczno-noclegowa gminy. Na terenie Ochotnicy znajdują się liczne miejsca wypoczynku i rekreacji, obejmujące schroniska, ośrodki wczasowe, pensjonaty, motele, pola biwakowe, placówki kolonijne i oazowe, a przede wszystkim pokoje gościnne w kwaterach prywatnych i gospodarstwach agroturystycznych. Ogromną rolę dla turystów uprawiających piesze wędrówki górskie odgrywają studenckie bazy namiotowe pod Gorcem i na Lubaniu.

 

MIEJSCA GODNE ODWIEDZANIA

Kalwaria Tylmanowska - czyli droga krzyżowa na wzgórzu Basta. Kalwaria widoczna jest z daleka, a w nocy jeJ lokalizację podkreśla podświetlany krzyż. Turyści odwiedzają ją nader licznie, bo miejsce przyciąga walorami widokowymi i rekreacyjnymi, a przy tym nastraja refleksyjnie.

W Paśmie Radziejowej niewielki szczyt - Suchy Groń zwany Błyszczem (945 m) - 16 sierpnia 1972 r. ks. kard. Karol Wojtyła odprawił w tym miejscu Mszę św. dla 700 osób z 25 oaz. Na pamiątkę wzniesiono tu kapliczkę, przy której corocznie odprawiane są Msze św.

REZERWATY PRZYRODY

Kłodne nad Dunajcem (89.1 ha)-obejmuje fragment przełomu Dunajca między pasmem Radziejowej a masywem Lubania. Drzewostany buczyny górskiej, w wieku około 200 lat zarastają koryta rzeki, zwłaszcza wzdłuż jej prawego brzegu. W dolinach bocznych dopływów rozwijają się zbiorowiska zaroślowe i krzewiaste z licznymi gatunkami roślin naczyniowych.

Pusta Wielka (2.6 ha) - rezerwat leśny na stokach Dzwonkówki w Paśmie Radziejowej, na południowy wschód od Tylmanowej. Stanowi go reliktowy bór sosnowy, rosnący na wysokości ok. 800 m n.p.m., na wzniesieniu o lokalnej nazwie „Pusta Wielka".

Szczytowe partie południowych, gorczańskich zboczy Kiczory i Gorca należą do terenów Gorczańskiego Parku Narodowego.

SZLAKI TURYSTYCZNE NA TERENIE GMINY

Krościenko - Marszałek - Lubań - Przełęcz Knurowska - Kiczora i dalej na Turbacz
Szlak „czerwony" będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego (ok. 520 km), który biegnie głównym grzbietem polskich beskidów z Ustronia (Beskid Śląski) do Wołosatego (Bieszczady). Długość ok. 32 km. czas przejścia 9:40 godz. (z powrotem 8:45 godz.) Odcinek wzdłuż granicy gminy Ochotnica Dolna od Marszałka do Kiczory ma długość 25 km

Kiczora - Gorc - Ochotnica Dolna - Lubań
Szlak „ zielony" przebiegający przez wieś, łączący szczyty głównego pasma Gorców i pasma Lubania o znacznych deniwelacjach. Długość 23 km, czas przejścia ok. 6:40 godz. (z powrotem 6:55 godz)

Lubań - Ochotnica Dolna - Młynne i dalej do Kamienicy
Szlak „niebieski" - długość (do Kamienicy) 14 km. Czas przejścia 4:40 godz. (z powrotem 5:15 godz).

Ochotnica Górna - Jamne - Przehyba - Przysłop
Szlak „ żółty", nazwany „Szlakiem Chatkowym", gdyż prowadzi do chatki studenckiej - „Hawiarska Koliba". Długość ok. 6 km, czas przejścia ok. 2:50 godz. (przy zejściu 1.45 godz.)

Ochotnica Dolna - Rzeka - Makowica - Pasterski Wierch - Lubań
Szlak „zielony", dość uciążliwy, wiedzie grzbietem oddzielającym dolinę Ochotnicy od Tylmanowskiego Przełomu Dunajca. Długość ok. 5,5 km, czas przejścia 2:40 godz. (przy zejściu 1.45 godz.)

Gorczański Szlak Papieski
Poprowadzony ścieżkami, którymi wędrował Karol Wojtyła najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież Jan Paweł II. Rozpoczyna się w Ludźmierzu na Podhalu i biegnie wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych przez Nowy Targ, Kowaniec, Bukowinę Miejską na Halę Rusnakową - do kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców i na Halę Turbacz - do Szałasowego Ołtarza. Z Turbacza prowadzi: wzdłuż szlaku żółtego do niebieskiego doliną Kamienicy obok „Papieżówki", dochodzi do Przełęczy Przysłop, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem Zagórzańsko-Limanowskim; od szlaku czerwonego wzdłuż niebieskiego łączy Krościenko - przez Lubań, Ochotnicę Dolną (kościół), Gore - z Przełęczą Przysłop; od szlaku czerwonego na Przełęczy Knurowskiej przez Ochotnicę Górną wiedzie na osiedle Skałka, skąd wzdłuż szlaku zielonego prowadzi na Turbacz.

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE

Droga Knurowska - Gościniec Barabów, ciągnący się od Przełęczy Knurowskiej do Szkoły Ustrzyk z tablicami informacyjnymi i poglądowymi z ciekawym obiektem budownictwa mostowego na Bartoszówce.

Ścieżka edukacyjna im. por. W. Beimbringa wyznaczona przez GPN, biegnąca doliną potoku Jaszcze do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca „Liberator". Stanowi ona rodzaj pętli zaczynającej się na Kosarzyskach. Ścieżka przebiega przez tereny GPN z cennymi walorami przyrodniczymi oraz niepowtarzalną panoramą Tatr z Magurki

Ścieżka edukacyjna wyznaczona przez GPN mająca początek przy Szkole Ustrzyk biegnąca przez Znaki - Suchą - Kiczorę - Turbacz

Stała ekspozycja wystawiennicza w WOK w Ochotnicy Górnej pt. „Lotnicze ślady w Gorcach", „Etnografia wsi Ochotnica". 

 

Więcej informacji na stronie Gminy Ochotnica Dolna:

www.ochotnica.pl

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Biuro Zawodów:

 

Czynne w dniu 05.08.2021

w godz. 10:00-13:00

 

Dla uczestników bezpłatny Parking przed wjazdem na teren Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej.

 

Przy biurze zawodów będzie możliwość zakupu żeli i batonów energetycznych Nutrixxion!

 

UWAGA!!!

Biuro zawodów i odbiór pakietów startowych znajduje się w Ochotnicy Dolnej w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury przy Os. Dłubacze 173b

Natomiast start I etapu jest oddalony o 5km od biura zawodów.

Start I etapu odbędzie się w Ochotnicy Górnej ze sceny Wiejski Ośrodek Kultury (naprzeciw Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej.

Dekoracja natomiast na scenie W Ochotnicy Dolnej na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury!

 

Dojazd:

 LOKALIZACJA BIURA ZAWODÓW  

Informacje o trasach

FUN - 80 km   |   HARD - 134km   |    HELL - 195 km FUN - 3700 m  |   HARD - 6100 m  |   HELL - 8500 m

Informacje o wyścigu

Biuro zawodówTatra Cycling Events Cezary Szafraniec 34-312 Międzybrodzie Bialskie Ul. Wiosenna 12 NIP: 834-147-46-77 tel. 725232376

Aktualności

DT4YOU oficjalny dystrybutor DT SWISS Partnerem Technicznym podczas Małopolska Tatra Road Race 2021
      Tak ja w latach poprzednich także i w tym roku dzięki współpracy z DT4YOU, który jest Oficjalnym Dystrybutorem  DT SWISS, będziemy mogli, zabezpieczyć Was na trasie wysokiej jakości kołami serwisowymi, które będą w naszych wozach technicznych poruszających się za...
Data 07-09-2021 Zobacz więcej
Klasyfikacja TCE Classic Race 2021 po 4 etapach
      Wprowadzona w tym roku przez nas klasyfikacja TCE Classic Race 2021, która obejmuje łącznie 6 naszych imprez szosowych dodaje dodatkowego kolorytu rywalizacji podczas naszych imprez.       Po 4 etapach prowadzą w Classic Race Angelika Tlołka...
Data 03-09-2021 Zobacz więcej
Pobierz swój dyplom z Małopolska Ochotnica Mtb 4 Towers 2021
Jeśli chcesz pobrać swój dyplom z dowolnego etapu i klasyfikacji, w których byłeś klasyfikowany, to zapraszamy na naszą stronę:   https://tatracyclingevents.com/ochotnica-mtb-4-towers-wyniki   Nie ważne czy wygrałeś czy przyjechałeś ostatni, każdy ma dostępne...
Data 01-09-2021 Zobacz więcej
Lista minutowa startu do I etapu na Magurki
Prosimy o zapoznanie się z Waszymi godzinami startu do I etapu. Lista dostępna na naszej stronie www.tatracyclingevents.com/ochotnica-mtb-4-towers Starty będą odbywały się co 1 minutę. Startujemy ze sceny Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej (tam gdzie biuro i miasteczko...
Data 04-08-2021 Zobacz więcej
Możesz wystartować tylko w sobotę i niedzielę, lub w któryś z tych dni!
W związku z Waszymi prośbami dajemy możliwość wystartowania podczas sobotniego i niedzielnego etapu, lub tylko w jeden z tych dni zawodnikom, którzy nie mieli możliwości wystartować w całym Małopolska Ochotnica MTB 4Towers! Od czegoś trzeba zacząć i dlatego chcemy, abyście zasmakowali Gorców, bo...
Data 03-08-2021 Zobacz więcej
Zawody dla Dzieci już 8 sierpnia w Ochotnicy Dolnej!
Fajnie jak dajemy możliwość sprawdzenia się dorosłym na wymagających trasach, pokonywanie własnych słabości to hartowanie siły charakteru.   Prosimy dokonywać zgłoszeń dzieci przez naszą stronę www.tatracyclingevent.com klikając w ,, Zapisz Dziecko" lub przez link:...
Data 03-08-2021 Zobacz więcej
Pamiątkowy medal dla wszystkich Finisherów Małopolska Ochotnica Mtb 4Towers2021
Cztery dni zmagań, zdobyte 4 wieże, Magurki, Koziarz, Gorc i Lubań, aby przypominać Wam o Waszym nie lada wyczynie na mecie dla wszystkich, którzy przekroczą linię mety ostatniego IV etapu będzie czekał pamiątkowy medal i koszulka finishera. Pewnie będziecie mówić nigdy więcej, ale po głębszej...
Data 03-08-2021 Zobacz więcej
Województwo Małopolskie Partnerem Tytularnym MAŁOPOLSKA OCHOTNICA MTB 4TOWERS 2021
Pragniemy Was poinformować, że nasz wyścig, który jest rozgrywany w sercu Gorców w Dolinie Ochotnicy w Małopolsce w tegorocznej edycji będzie nosił nazwę: ,,Małopolska Ochotnica Mtb4Towers 2021". Naszym Partnerem Tytularnym zostało województwo Małopolskie ! Województwo...
Data 01-08-2021 Zobacz więcej
Zarezerwuj Pełny Pakiet Serwisowy i o nic się nie martw!
Jeszcze możecie dokonać rezerwacji pełnej opieki serwisowej podczas OchotnicaMtb4Towers i delektować się jazdą, a po niej poświęcić regeneracji, a rower będzie gotów na start! Naszym partnerem serwisowym podczas wyścigu jest Spider-Sports, najlepsi specjaliści od serwisu i zawieszeń, a w...
Data 29-07-2021 Zobacz więcej

Patronat Honorowy

Partner tytularny

Partnerzy główni i współorganizatorzy

Partner techniczny

Partner Odzieżowy

Partnerzy wspomagający

Oficjalna woda

Patroni medialni