INFORMACJE O WYŚCIGU
22 kwietnia 2023
INFORMACJE O WYŚCIGU
Molo Osiek Race to wyścig dla amatorów, który jest kontynuacją bogatych kolarskich tradycji Gminy Osiek, Kęty i powiatu oświęcimskiego. Okoliczne trasy były wielokrotnie areną zmagań o Mistrzostwo Małopolski. W 2020 roku mieliśmy przyjemność gościć najlepszych kolarzy z całej Polski, którzy na malowniczej trasie wytyczonej na ok. 30 kilometrowej rundzie walczyli o tytuły Mistrzów Polski Masters w kolarstwie szosowym. Trasa przebiegała po pagórkowatym terenie, idealnymi asfaltami, a zmagania kończyły się na kilkusetmetrowym podjeździe. Profil trasy pozwala wyłonić najbardziej wszechstronnego kolarza i nie wygrywa tutaj nikt z przypadku. Tak jak rok temu wiele działo się podczas poszczególnych wyścigów, tak i w tym roku liczymy na to, że zawodnicy pokażą prawdziwy kunszt kolarski i wygra najlepszy!
Nie sposób nie wspomnieć tutaj o umiejscowieniu miasteczka wyścigowego, gdzie biuro zawodów i miejsce dekoracji dosłownie na molo zapewnia wspaniały Resort Molo w Osieku, gdzie możemy zapewnić Wam komfortowe warunki, wspaniałą oprawę i pyszny posiłek. Warto tutaj przyjechać na kilkudniowy pobyt, który zapewni moc atrakcji dla całych Rodzin, a kolarze mają idealne warunki do treningu w każdej postaci w związku z bliskością wymagających górskich podjazdów w pobliskim Beskidzie Małym.
W Osieku tradycyjnie możecie wybrać jeden z dwóch dystansów:
PRO- trasa to 3 rundy, dystans ok. 102,8km i ponad 1200 metrów przewyższenia,
FUN- to trasa 2 rund, dystans ok. 69km i ponad 800 metrów przewyższenia.
Wszystkie Kobiety jadą jeden dystans 69km, tak abyście mogły ze swojego grona wyłonić najlepszą z Was!
Chcecie dobrze zacząć sezon kolarski, koniecznie musicie być w Osieku na trasie Mistrzów! Zapewniamy wyjątkową trasę, która zdała egzamin podczas najważniejszej imprezy 2020, czyli Mistrzostw Polski, a jej zabezpieczenie zostało uznane za wzór organizacyjny, z delikatna modyfikacją, aby jeszcze była bardziej atrakcyjna!
INFORMACJE O REGIONIE
Współczesny Osiek to duża wieś zajmująca terytorium 29 km2, które zamieszkuje 6,8 tys. mieszkańców. Miejscowość posiada średniowieczną metrykę historyczną, sięgającą XIII w. Nazwę swą wywodzi od budowanych na leśnych terenach przygranicznych, we wczesnych wiekach, obronnych warowni z pni drzewnych, zwanych „osiekami”. Zadaniem załogi tych warowni, a także okolicznej ludności było strzeżenie powierzonego odcinaka granicy lub szlaku.
Wieś, początkowo królewszczyzna, później weszła w posiadanie książąt oświęcimskich.
Na szczególną uwagę zasługuje tu pałac pochodzący z drugiej połowy XVIII w., późnobarokowy, przebudowany ok. 100 lat później przez Larischów w oparciu o projekt Franciszka Marii Lanci w stylu orientalnym. Do wyjątkowych osobliwości należy tam „sala mauretańska”. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym , gdzie wśród ciekawych klasycystycznych i neogotyckich zabudowań mieszkalnych i gospodarczych ozdobą jest neogotycka oficyna z okrągłą basztą z 1843r.
W pałacu osieckim gościli tacy słynni Polacy jak brygadier J. Piłsudski (1915 r.), dowódca II Brygady Legionów gen. Józef Haller (1919 r.), prezydent RP prof. Ignacy Mościki(1929 r.). Stałym gościem m.in. był wybitny akwarelista Julian Fałat (1891-1925), który namalował tu wiele obrazów związanych z przyrodą i zabytkowym XVI wiecznym kościołem w Osieku.
Współczesny Osiek - siedziba gminy ma również bogato rozbudowaną infrastrukturę, nowoczesny zespół oświatowo-wychowawczy, salę gimnastyczną, bazę rekreacyjno-sportową i gastronomiczną oraz własną oczyszczalnię ścieków. Bogato wyposażona Biblioteka Gminna dysponuje wydaniem monograficznym pt. „Osiek - zarys dziejów” autorstwa A. Hałatek – B. Jania oraz lokalną gazetą „Echa Osieka” wychodzącą od 1993 roku.
Gmina m.in. wchodzi w skład związku kilku gmin p.n. „Dolina Karpia” i jest ciekawym terenem turystycznym.
Powiat Oświęcimski: 1 stycznia 1999 roku wprowadzono trójstopniowy podział administracyjny kraju. Reaktywowano powiat oświęcimski, w skład którego weszły gminy: Oświęcim (miejska i wiejska), Brzeszcze, Chełmek (do 1975 roku w powiecie chrzanowskim), Kęty, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów i Zator.1 Powiat oświęcimski leży na zachodnim krańcu województwa małopolskiego. Graniczy on z powiatami: chrzanowskim, wadowickim, bielskim ziemskim, pszczyńskim, bieruńsko-lędzińskim oraz Jaworznem (miasto na prawach powiatu). Ważnym elementem w rozwoju ziemi oświęcimskiej jest jej położenie między trzema dużymi miastami: Krakowem, Katowicami i Bielskiem-Białą. Powiat oświęcimski jest pomostem między dwoma regionami (Śląskiem i Małopolską). Powierzchnia powiatu liczy 406 km2, co stawia go na 18 miejscu w rankingu wielkości powiatów województwa małopolskiego. Jest jednym z ludniejszych rejonów województwa, liczy ponad 153 tys. mieszkańców. Dobrze rozwinięta i utrzymana jest sieć dróg lokalnych. Powiat posiada dobre połączenie drogowe ze stolicą Małopolski, jak również z Katowicami (za sprawą fragmentu autostrady A4 Katowice-Kraków) oraz z Bielskiem-Białą. Obszar powiatu cechuje znakomita dostępność połączeń lotniczych: do leżącego przy autostradzie A4 Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice jest ok. 65 km, a do Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice ok. 75 km. Przez powiat oświęcimski przechodzi droga wodna Górnej Wisły, łącząca Śląsk z Krakowem.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Biuro zawodów znajduję się na terenie
Resortu Molo w Osieku ul. Główna 231a
(w dużym białym namiocie)
Czynne w dniu zawodów w godz. 7:30-10:45
Parkingi dostępne dla uczestników:
Parking 1: Osiek ul. Kościelna przy Urzędzie Gminy Osiek
Parking 2: Osiek ul. Główna, naprzeciw Resortu Molo
UWAGA!
Prosimy nie parkować na terenie Resortu Molo!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Aktualności