Amonit Bike

8 czerwca 2024

DO WYŚCIGU ZOSTAŁO:
dni
h
min
sec

INFORMACJE O AMONIT BIKE

    Amonit Bike- to multirowerowe wydarzenie.

 

Areną Amonit Bike będą malownicze trasy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nie ważne jaki rodzaj kolarstwa preferujesz, u nas masz wybór i możesz uczestniczyć w wyścigu MTB, gravelowym lub rajdzie szosowym, a do tego zapraszamy całe rodziny do udziału w rajdzie rodzinnym Family Amonit Bike. Będzie to zakręcona sobota, a podczas naszych imprez będziecie mieli okazję wykręcić trochę kilometrów, każdy w zależności od stopnia zaawansowania znajdzie coś dla siebie!

 

     Dodatkowo w ramach wyścigu MTB Amonit Bike odbędą się II Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie górskim, a na dystansie Adventure w trakcie Gravel Amonit Bike I Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie szutrowym, którego współorganizatorem jest Polski Kongres Drogowy, dlatego jeśli jesteś związany z branżą drogową, koniecznie zaznacz w formularzu zgłoszeniowym i jadąc w jednym wyścigu bierzesz udział w dwóch kategoriach: branżowych Mistrzostwach i w klasyfikacji ogólnej wyścigu.

 

     Dlaczego Amonit???

 

     Jura Krakowsko-Częstochowska często kojarzona jest z pięknymi skałkami i licznymi malowniczymi ruinami, a Amonit to nieodłączny element tej pięknej krainy. Ślady tego wymarłego rodzaju ślimaka znajdują się w skamielinach, które występują bardzo często właśnie na Jurze. W jurajskim morzu pływały liczne amonity. Muszle tych drapieżnych zwierząt są jednymi z najczęstszych skamieniałości znajdowanych w wapieniach górnej jury. Rower to z kolei idealny środek lokomocji do obcowania z naturą.

 

      Dzięki naszej współpracy z największym i najbardziej kompletnym sklepem rowerowym FabrykaRowerow.com stworzymy wyjątkową atmosferę, będzie możliwość spotkania znanych kolarzy, ambasadorów Treka, nawiązania nowych znajomości i przetestowania najlepszych rowerów na świecie.

      Dzięki naszym Partnerom po dekoracji odbędzie się konkurs z cennymi nagrodami, które będzie miał szansę zdobyć każdy uczestnik sobotnich eventów, wystarczy tylko przekazać kupon konkursowy do urny i po wylosowaniu kuponu odpowiedzieć na pytanie związane z kolarstwem, marką Trek lub branżą drogową!

      Cała baza zawodów i biuro będzie zlokalizowane w siedzibie FabrykaRowerow.com w Częstochowie przy ul. Drogowców 12, gdzie wszystko co kolarska dusza potrzebuje będzie na miejscu, dzięki temu zapewnimy Wam komfort jaki rzadko spotykany jest na amatorskich imprezach. Po zakończeniu wyścigów warto zostać w Pubie Sportowym w FabrykaRowerow.com, aby delektować się klimatem tego wyjątkowego miejsca i zjeść pyszny gorący posiłek regeneracyjny.

       

      W ramach AMONIT BIKE odbędą się 4 oddzielne imprezy rowerowe, naszym przesłaniem jest stoworzenie wydarzenia, gdzie będzie mogła spotkać się grupa pasjonatów roweru, niezależnie od terenu jaki preferują, od stopnia zaawansowania i ilości kilometrów, które są w stanie pokonać. Trasy, które dla Was przygotowaliśmy są bardzo często poza głównymi szlakami drogowymi, abyście mogli poczuć niezwykły klimat Jury i znaleźć swojego Amonita:-)

 

      Ty jedziesz-Ty wybierasz!

 

      MTB Amonit Bike wyścig na rowerach górskich na dystansie ok. 53 km z przewyższeniem ok. 650 metrów, w ramach wyścigu będą rozgrywane II Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie górskim, startować może każdy na rowerze górskim.

 

     GRAVEL Amonit Bike wyścig na rowerach gravelowych po nawierzchni szutrowej,

terenowej i asfaltowej (dopuszczalny start na tylko na rowerach gravelowych) w ramach którego do wyboru są dwa dystanse:

- Challenge dystans ok. 262 km z przewyższeniem ok. 2850 metrów (limit czasu do godziny 22ej)

- Adventure dystans ok. 104 km z przewyższeniem ok. 870 metrów (limit czasu 10 godzin) w ramach wyścigu będą rozgrywane I Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie gravelowym,

 

      ROAD Amonit Bike maratony szosowe w całości po drogach asfaltowych (dopuszczalny start na rowerach szosowych i trekkingowych)

- Challenge dystans ok. 261 km z przewyższeniem ok. 3300 metrów (limit czasu do godziny 22ej)

- Adventure dystans ok. 108 km z przewyższeniem ok. 1170 metrów (limit czasu 10 godzin),

 

      FAMILY Amonit Bike rodzinny rajd rowerowy po trasach asfaltowych i terenowych w dolinie Warty na dystansie ok. 20km, odpowiedni dla każdego miłośnika rowerów. Zalecany start na rowerach trekkingowych i górskich.

 

      Zapraszamy Tatra Cycling Events,  Polski Kongres Drogowy i FabrykaRowerow.com

 

FACEBOOK

MTB AMONIT BIKE

      MTB Amonit Bike wyścig na rowerach górskich na dystansie ok. 53 km z przewyższeniem ok. 650 metrów, w ramach wyścigu będą rozgrywane II Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie górskim, startować może każdy na rowerze górskim. Wytyczona trasa pozwoli Wam poczuć smak kolarstwa górskiego i poznać najciekawsze bliskie okolicy Częstochowy, kulminacyjnym punktem wyścigu będzie przejazd atrakcyjnymi i wymagającymi trasami dookoła ruin zamku Olsztyn.

 

     Dystans jaki dla Was przygotowaliśmy jest optymalny, aby z trasą mogli zmierzyć się i zaawansowani, którzy będą mogli mocno się pościgać,a każdy amator kolarstwa górskiego poradzi sobie z trasą i dystansem, widoki na trasie wynagrodzą Wasz trud!

 

    W ramach wyścigu MTB Amonit Bike odbędą się II Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie górskim, których współorganizatorem jest Polski Kongres Drogowy, dlatego jeśli jesteś związany z branżą drogową, koniecznie zaznacz tą opcję w formularzu zgłoszeniowym. Tym samym jadąc w jednym wyścigu bierzesz udział w dwóch kategoriach: branżowych Mistrzostwach i w klasyfikacji ogólnej wyścigu.

 

GRAVEL AMONIT BIKE

     GRAVEL Amonit Bike wyścig na rowerach gravelowych po nawierzchni szutrowej, terenowej i asfaltowej (dopuszczalny start na tylko na rowerach gravelowych) w ramach którego do wyboru są dwa dystanse:

- Challenge dystans ok. 262 km z przewyższeniem ok. 2850 metrów (limit czasu do godziny 22ej)

- Adventure dystans ok. 104 km z przewyższeniem ok. 870 metrów (limit czasu 10 godzin) w ramach wyścigu będą rozgrywane I Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie gravelowym.

 

     W ramach wyścigu Gravel Amonit Bike na dystansie Adventure odbędą się I Mistrzostwa Polski Drogowców w kolarstwie szutrowym, których współorganizatorem jest Polski Kongres Drogowy, dlatego jeśli jesteś związany z branżą drogową, koniecznie zaznacz tą opcję w formularzu zgłoszeniowym. Tym samym jadąc w jednym wyścigu bierzesz udział w dwóch kategoriach: branżowych Mistrzostwach i w klasyfikacji ogólnej wyścigu.

 

     Jazda gravelem po Jurze daje możliwość dotarcia w najciekawsze zakamarki, warto tutaj zaplanować całodzienną wyprawę i cieszyć się wyjątkowym klimatem wapiennych skał i widokiem malowniczych ruin zamków. Dla mniej wprawionych przygotowaliśmy szybką trasę na dystansie ok. 104 km.

    Prawdziwe wyzwanie czeka na dystasnie Challenge gdzie do pokonania będzie ponad 260 km i pozwoli Wam poznać większość tej wyjątkowej krainy. Macie na to cały dzień od wczesnych godzin porannych do godz. 22:00. Długie dni czerwcowe pozwolą Wam pokonać całą trasę w większości przy świetle dziennym.

 

    Pamiętajcie o Amonitach zagłębionych w okolicznych skałkach wapiennych!

 

     

 

ROAD AMONIT BIKE

     ROAD Amonit Bike to maratony szosowe w całości po drogach asfaltowych (dopuszczalny start na rowerach szosowych i trekkingowych), możecie wybrać jeden z dwóch dystansów:

- Challenge dystans ok. 261 km z przewyższeniem ok. 3300 metrów (limit czasu do godziny 22ej)

- Adventure dystans ok. 108 km z przewyższeniem ok. 1170 metrów (limit czasu 10 godzin),

     

     Podczas maratonów większość trasy jest poprowadzona poza głównymi drogami, abyście mimo jazdy na szosie poczuli kontakt z otaczającą przyrodą. Krótszy dystans dedykowany jest dla mniej zaawansowanych, którzy jednak chcą się sprawdzić w kilkugodzinnej jeździe, natomiast dystans Challenge ze swoimi ponad 260 km skierowany jest do kolarzy, którzy chcą spróbować jak smakują długi wyprawy i jest idealny do wprowadzenia do świata Ultra kolarzy. Jednak tak samo jak przy dłuższym dystansie gravelowym naszym przesłaniem było przygotowanie pięknej trasy, którą można pokonać za dnia, bez konieczności jazdy w nocy.

FAMILY AMONIT BIKE

     FAMILY Amonit Bike rodzinny rajd rowerowy po trasach asfaltowych i terenowych w dolinie Warty na dystansie ok. 20km, odpowiedni dla każdego miłośnika rowerów. Zalecany start na rowerach trekkingowych i górskich.

      Podczas rajdu rodzinnego będziecie mogli pokonać malowniczą i bezpieczną trasę całymi rodzinami. Ważne jest aby się ruszać i zachęcać do aktywności najmłodszych.     

 

      Family Amonit Bike jest do tego dobrą okazją, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu rowerowym, poczuć klimat dużej imprezy, a przy okazji dobrze się bawić. W naszym miasteczku zawodów będą przygotowane dodatkowe atrakcje dla dzieci, a więc nic tylko trzeba być z nami w tą wyjątkową czerwcową sobotę:-)

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Biuro zawodów

Biuro zawodów znajduję się w siedzibie FabrykaRowerow.com w Częstochowie ul. Drogowców 12

Biuro będzie czynne:

Piątek 07.06.2024 w godz. 18:00-20:00

Sobota 8.06.2024

w godz. 7:30-10:00 (odbiór numerów startowych i wydawanie urządzeń GPS dla uczestników Gravel i Road Amonit Bike)

w godz. 10:30-12:00  (odbiór numerów startowych MTB Amonit Bike)

w godz. 13:00-14:55  (odbiór numerów startowych FAMILY Amonit Bike)

Dojazd
DOJAZD
Parkingi

Prosimy o parkowanie samochodów na Parkingu przy Centrum Agata Meble Częstochowa ul. Drogowców 39 (naprzeciw FabrykaRowerow.com)

 

UWAGA:

Prosimy o nie parkowanie samochodów przy Hotelu Scout!

Program zawodów
Bufety

W zależności od dystansu i rodzaju wyścigu będzie 1,2 lub 3 bufety na trasie.

Na mecie w miasteczku zawodów będzie czekał zimny bufet z napojami, ciastami i owocami.

Natomiast w pubie Fabrykarowerow.com zjecie też gorący pyszny posiłek.

Prysznice

Będzie możliwość skorzystania z prysznica ok. 50 metrów od biura zawodów na Campingu Molo.

Przy namiocie koło mostku będą dostępne stanowiska do umycia rowerów.

INFORMACJE O REGIONIE

     

       Częstochowa to duży ośrodek przemysłowy położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto słynie z najbardziej znanego miejsca w naszym kraju klasztoru i bazyliki na Jasnej Górze.

Legenda mówi, że słowo „częstochowa” to określenie osady założonej przez człowieka o imieniu Częstoch. Według danych historycznych średniowieczna osada, która stała się tzw. Starą Częstochową uzyskała prawa miejskie pod koniec XIV wieku. Leżała wówczas na szlaku handlowym i szybko się rozwijała. W 1382 roku w sąsiedniej wsi Częstochówka na wzniesieniu Jasna Góra ufundowano klasztor. W czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku jasnogórscy paulini złożyli hołd poddaństwa królowi Szwecji. Mimo to w listopadzie 1655 roku wojska szwedzkie zaczęły oblężenie klasztoru, które sprowadzał się do wymiany ognia artyleryjskiego. Przeor Augustyn Kordecki nie poddał Jasnej góry i 27 grudnia wojska szwedzkie wycofały się spod ufortyfikowanego klasztoru.

       Najważniejszym obiektem w Częstochowie jest klasztor paulinów na Jasnej Górze. Zbudowano go w XIV wieku na wapiennym wzgórzu (stąd nazwa wzgórza). Sławę Jasnej Górze przyniósł przywieziony z Rusi obraz Matki Boskiej. Dzięki niemu sanktuarium stało się miejscem kultu maryjnego. Głównym wydarzeniem w dziejach klasztoru jest skuteczna obrona przed Szwedami w 1655 roku, w czasie potopu szwedzkiego. Częstochowska Jasna góra jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie centrów pielgrzymkowych.

       Do najbardziej interesujących zabytków w mieście należy kościół św. Jakuba, który zbudowano w 1872 roku jako cerkiew, która był do roku 1918, gdy obiekt przeszedł w ręce katolików. W PRL zmieniono w budynku kopulaste dachy, ale bryła nadal przypomina czym pierwotnie był.

       Kościół św. Zygmunta to jedna z najstarszych świątyń w Częstochowie, wzniesiona na początku XV wieku.

       I na koniec monumentalna bazylika archikatedralna Świętej Rodziny - neogotycka katedra zbudowana w 1927 roku, jedna z największych świątyń w Polsce i Europie.

       Wizytówka miasta jest Aleja Najświętszej Maryi Panny, która powstała na początku XIX wieku. Wytyczono ją aby scalić tzw. Starą Częstochowę z Jasną Górą w Częstochowie.

      

      Ze względu na piękno krajobrazu wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce.

      Wyżyna Krakowsko-Częstochowska tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową. Ma powierzchnię około 2615 km² i dzieli się na następujące mezoregiony fizycznogeograficzne:

Wyżynę Częstochowską,

Wyżynę Olkuską,

Rów Krzeszowicki,

Garb Tenczyński.

  

     Obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej stanowił niejednokrotnie dno morza, przez co powstało wiele warstw skał (dolomity, margle, wapienie). Dominują wapienie górnojurajskie tworzące płytę. Charakterystyczne są wystające ponad powierzchnię zrównania liczne wapienne ostańce wznoszące się na wysokość do kilkudziesięciu metrów powstałe w wyniku procesów krasowych jakie panowały w podzwrotnikowym klimacie trzeciorzędu. Wynikiem procesów krasowych są także liczne jaskinie i schroniska ze stalaktytami, stalagmitami oraz stalagnatami.

Geomorfologia

Wapienna płyta budująca wyżynę opada w kierunku północno-wschodnim, gdzie zapada pod piaskowce i iły z okresu kredy. Teren wznosi się na wysokość około 300 m n.p.m., po wschodniej stronie Częstochowy, do około 500 m w części południowej. W dwóch miejscach wyżyna wznosi się powyżej 500 m n.p.m. Najwyższe miejsce znajduje się na terenie wsi Podzamcze w gminie OgrodzieńcaGóra Janowskiego, inaczej Góra Zamkowa, 515,5 m (na starszych mapach podawana jest niewłaściwa wysokość – 504,5 m). Wyżyna przekracza także 500 m n.p.m. w rejonie wzgórza Skałka 502 (inaczej Grodzisko, 512,8 m) w Jerzmanowicach. Ku zachodowi opada stromo do Wyżyny Śląskiej ok. 100-metrową krawędzią, tzw. kuestą jurajską, na wschodzie przechodzi łagodnie w Nieckę Nidziańską. Południowa część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej tworzy Garb Tenczyński, który jest oddzielony od pozostałej jej części Rowem Krzeszowickim. Rów Krzeszowicki stanowi drogę przejścia ze Śląska do Małopolski.

     Zamki i ruiny zamków

     Dzięki korzystnej rzeźbie terenu obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej był dogodnym miejscem budowy warowni obronnych. Wybudowano wiele zamków i strażnic, tzw. Orlich Gniazd:

Zamczysko w dolinie Kluczwody

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek w Bobolicach

Zamek w Bydlinie

Zamek w Gieble

Zamek w Korzkwi

Zamek Lipowiec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Mirowie

Zamek w Morawicy

Zamek Bąkowiec

Zamek w Olkuszu

Zamek w Ojcowie

Zamek w Olsztynie.

Zamek Ostrężnik

Zamek Pieskowa Skała

Zamek w Pilicy

Zamek w Smoleniu

Zamek w Rabsztynie

Zamek Tenczyn

Zamek Udórz

Zamek w Żarnowcu

 

      Na szczytach trudno dostępnych skał wybudowano wiele mniejszych strażnic, m.in. były to Strażnica Łutowiec, Strażnica Przewodziszowice, Strażnica Suliszowice, Strażnica Ryczów.

      Jaskinie

      Do turystycznego zwiedzania udostępnione są: Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna, Jaskinia Wierzchowska Górna, Jaskinia Głęboka, Smocza Jama, Jaskinia Nietoperzowa.

Informacje o trasach

Dystans: PRO - 101,6 km Dystans: FUN - 67,8 km Przewyższenie: PRO - 1190 m Przewyższenie: FUN - 800 m Miejsce zawodów: Biuro i Start: RESORT MOLO OSIEK ul. Główna 231a, Meta Osiek ul. Kościelna przed wyjadem na ul. Starowiejską

Informacje o wyścigu

ParkingiParkingi dostępne dla uczestników: Parking 1: Osiek ul. Kościelna przy Urzędzie Gminy Osiek Parking 2: Osiek ul. Główna, naprzeciw Resortu Molo UWAGA! Prosimy nie parkować na terenie Resortu Molo! PryszniceZlokalizowane w strefie basenów zewnętrznych Resortu Molo.

Aktualności

Zapisy do Mistrzostw Polski Masters i Cyklosport w kolarstwie szosowym 2024 OTWARTE 27.04.24 od godz. 12:00
Przepraszamy, że tak długo musieliście czekać na tą informację!   15 czerwca 2024 w Częstochowie wyłonimy Mistrzów Polski Masters i Cyklosport 2024, a od 27.04.2024 od godz. 12:00 możecie zgłaszać się do Mistrzowskich wyścigów, będzie też wyścig dla Amatorów bez licencji...
Data 27-04-2024 Zobacz więcej
Makarony Czaniecki oficjalnym Makaronem na imprezach Tatra Cycling Events 2024
Miło nam poinformować, że Oficjalnym Makaronem na wszystkich imprezach Tatra Cycling Events w sezonie 2024 zostały Czanieckie Makarony.   Kolarstwo jest dyscypliną gdzie zapotrzebowanie energetyczne należy do jednych z największych, obowiązkowym punktem kolarskiego jadłospisu jest...
Data 17-04-2024 Zobacz więcej
Nowa multirowerowa impreza Amonit BIKE po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Amonit Bike- to multirowerowe wydarzenie, które odbędzie się w Częstochowie 8 czerwca 2024.   Zapisy i więcej informacji dostępne na naszej stronie wydarzenia: https://tatracyclingevents.com/amonit-bike   Areną Amonit Bike będą malownicze trasy Jury...
Data 12-01-2024 Zobacz więcej